
Gewoon duizendblad Achillea millefolium is een algemene plant die het vooral als secundaire pionier uitstekend doet op relatief arme zandige tot kleiige gronden. Ze hebben weinig nodig om een dicht netwerk van planten te maken die prachtig bloeien.

Ze beginnen al in het midden voorjaar en kunnen heel lang doorgaan totaan een vorstperiode aan toe. Hij kan ook prima gemaaid worden, zelfs in gazonbeheer blijft hij doorgaan maar komt dan niet tot bloei. In hooiland en wegkant beheer, waar minder gemaaid wordt dus, komt hij iedere keer weer terug in bloei.

Duizendblad is ook een uitstekende nectar en stuifmeelbron voor tal van insecten maar ook waardplant voor veel nachtvlinders https://www.vlinderstichting.nl/vlinders/planten2/plant/?plant=634

Daarnaast is het geneeskrachtige plant, je kunt er lekkere thee van zetten, is een prima snijbloem en droogbloem, groeit in zonnige en zandige geveltuinen, op groendaken en verdwijnt langzamerhand als andere planten het gaan overnemen. Hij bloeit wit meestal maar soms ook roze tot rozerood. Dat is dezelfde soort. Er zijn ook tal van cultivars in de handel.

Wilde bertram, Achillea ptarmica heeft wel wat weg van duizendblad, het is directe familie maar heeft grotere bloemhoofdjes, langere stengels, gezaagd blad ipv diep ingesneden en groeit vooral in droge greppels, langs sloten en beken op de drogere delen en is ook uitstekend voor wadi’s.

Groeit ook vaker in de halfschaduw maar is verder ook heel belangrijk voor onze biodiversiteit, zoals alle wilde planten van hier.

Beide soorten hebben we meestal op voorraad op de kwekerij.
